Verzet is geen misdaad

De regering wil een hervorming van het strafrecht doorvoeren. Minister van Justitie Van Quickenborne (Open-VLD) lanceerde een wetsvoorstel dat betrekking heeft op een aantal ernstige feiten, zoals moord en doodslag. Maar ook op vandalisme, brandstichting en beschadiging van eigendommen. Wat met een brandend pallet op een stakingsdag? Wat met het blokkeren van een depot of supermarkt? Wat met het gooien van eieren of tomaten tijdens een protestactie? Dat is niet duidelijk.
Ook “een protestbijeenkomst” wordt zeer ruim gedefinieerd: een op de openbare weg georganiseerde bijeenkomst, statisch of als optocht, die één of meer collectieve eisen uitdraagt. Dit kan dus ook vakbondsbijeenkomsten en stakingspiketten omvatten.

In de jaren ’60 was afgesproken dat artikel 406 van het Strafwetboek, “kwaadwillige belemmering van het verkeer”, niet van toepassing zou zijn op vakbondsacties. Nochtans werden sinds 2018 al achttien ABVV-leden precies op basis van dit artikel veroordeeld. Het is duidelijk dat het wetsontwerp-Van Quickenborne -waarvan eveneens wordt gezegd dat het vakbonden niet wil viseren- ook gebruikt kan worden om onze acties juridisch te dwarsbomen, met name door werkgevers.

Wij vechten deze beslissingen met alle mogelijke juridische middelen aan. Ze gaan immers in tegen de internationale bepalingen die het stakingsrecht als een grondrecht erkennen. Omzet en winst zijn niet belangrijker dan de rechten van werknemers. De elementen in dit wetsvoorstel die het stakingsrecht ondergraven vormen een gevaar voor de democratie en de rechtsstaat.

Bovendien zal de voorgestelde wet nooit kunnen verhinderen dat relschoppers het te bont maken. Ze zal wél leiden tot een verdere schending van het recht op betogen. Dit vrezen ook het Federaal Instituut voor de Rechten van de Mens (FIRM) en de Hoge Raad voor Justitie.
Elke grote sociale vooruitgang is het resultaat van collectieve actie, inclusief stakingen. De pogingen om de sociale beweging vleugellam te maken zijn dan ook zeer gevaarlijk. De bepalingen omtrent sociale acties in het wetsontwerp-Van Quickenborne moeten ingetrokken worden!

Schrijf je hier in om deel te nemen aan de actie op woensdag 7 juni aan het kabinet van Van Quickenborne!